• XXX Ogólnopolski Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II
 • Szkoła

  Gimnazjum w Jadownikach

 • Uroczystości

  Zawsze w pełni na galowo

 • Harcerstwo

  Patriotyzm chluba naszej szkoły

 • Sport

  Klasy sportowe to nasza wizytówka

Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa

 

15 lat Gimnazjum w Jadownikach

Goście z Anglii w Gimnazjum w Jadownikach

Edukacja, Entuzjazm i Euro 2012 – tak w paru słowach można by podsumować integracyjne spotkanie młodzieży polskiej i angielskiej, do jakiego doszło 26 czerwca w murach Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Jadownikach.

Dwudziestu siedmiu brytyjskich uczniów i czworo nauczycieli zwiedziło szkołę i zapoznało się z przygotowaną przez polskich gimnazjalistów prezentacją, objaśniającą system edukacji w naszym kraju oraz historię Gimnazjum w Jadownikach. Razem z ciekawymi

zdjęciami i zabawnymi rymowanymi komentarzami opisującymi życie w naszej szkole stworzyło to sprzyjającą atmosferę do przełamywania barier językowych. „Euro 2012” było tematem kolejnej multimedialnej prezentacji a zarazem pretekstem do przybliżenia gościom geografii naszego kraju. Po części „polskiej” przyszedł czas na film o Warden Park School i opis specyfiki angielskiej edukacji. Prawdziwie entuzjastyczna atmosfera panowała podczas zajęć interaktywnych, kiedy to gospodarze i goście razem rozwiązywali quizy o Wielkiej Brytanii, ćwiczyli umiejętności komunikacyjne w łączonych grupkach, wymieniali się adresami internetowymi, razem przygotowywali plakaty podsumowujące spotkanie. Wiedza o Polsce została uzupełniona na stołówce, gdzie Brytyjczycy spożyli „polski” obiad (dla niektórych z nich rosół z makaronem okazał się daniem egzotycznym). Gimnazjaliści z Jadownik (odpowiedzialni za prezentacje: Jadwiga Legutko, Bartłomiej Osuch, Józef Dąbrowa, Kamil Stachowicz, Seweryn Strzałka, Wiktoria Miśkowicz, Anna Ogiela, Filip Płacheta, Anna Wójcik i 15 innych uczniów) naprawdę dobrze wywiązali się z powierzonej im roli gospodarzy. Mimo iż oceny były wystawione, a wakacje „za dni parę” - nie zawiedli i świetnie reprezentowali swoją szkołę. Nagrodą były nowe kontakty i piękna książka o Wielkiej Brytanii, pozostawiona szkole na pamiątkę.

Spotkanie zostało przygotowane przez anglistki: Kornelię Jakubowską-Żółty, Beatę Przeklasę i Ewę Gurgul. Osobą, dzięki której młodzież z Warden Park School, Cuckfield, Haywards Heath w West Sussex już po raz drugi gościła w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Jadownikach, jest pochodząca z Brzeska Agnieszka Mason (panieńskie nazwisko Libera), ucząca angielską młodzież matematyki (wcześniej nauczycielka języka angielskiego w jadownickim gimnazjum). Podsumowując spotkanie, oddajmy jej głos: „Wizyta w Gimnazjum była fantastyczna. Uczniowie naszej szkoły byli pod wrażeniem nie tylko Waszej gościnności, ale również umiejętności językowych uczniów Gimnazjum w Jadownikach. Ja osobiście, jak również towarzyszący mi nauczyciele, chcieliśmy serdecznie podziękować (…) za wspaniałą organizacje tego spotkania, a dyrektorowi Wietesze za wyrażenie zgody, szczodrość i typową dla Niego serdeczność”.

Warden Park School jest placówką edukacyjną, ukierunkowaną na globalną komunikację oraz zindywidualizowany proces nauczania, a jednak wizyta w Polsce zrobiła na nich duże wrażenie. W ubiegłym roku ich przyjazd do Jadownik zbiegł się w czasie z pożegnaniem uczniów klas trzecich, kiedy to uczestniczyli w świetnym koncercie rockowym. Tematem przewodnim obecnych odwiedzin były mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Mamy nadzieję, że współpraca będzie kontynuowana. Może za rok Gimnazjum w Jadownikach odwiedzi książę Harry ?

Kornelia Jakubowska-Żółty

 

 

Joomla Template by Joomla51.com