W dniach 17-21 listopada 2015 trwał w naszej szkole II Tydzień Języków Obcych. Jest  on  szansą bliższego zapoznania się z kulturą innych krajów, a także spróbowania swoich sił w licznych konkursach. Organizatorami tygodnia były nauczycielki języka angielskiego Pani Anna Stanisławczyk i języka niemieckiego Pani Joanna Witkowska-Węgiel.

W związku z projektem „Many postcards make one map” realizowanym przez uczniów naszej szkoły na platformie e-twinning  wybraliśmy się z wizytą do krajów europejskich. W związku z tym kolejno poniedziałek był dniem włoskim, wtorek –francuskim, środa –brytyjskim, czwartek – niemieckim,  a piątek był dniem greckim. Tak  jak w zeszłym  roku panie ze stołówki szkolnej przygotowały tradycyjne potrawy kuchni poszczególnych krajów.  Były więc francuskie naleśniki, grecka zupa z soczewicy no i oczywiście włoskie spaghetti. Na korytarzach rozbrzmiewały rytmy muzyki greckiej, francuskiej i niemieckiej .

Największe emocje wzbudził finał klasy miesiąca. Każda z klas wylosowała inne państwo, a uczniowie  przystroili swoje sale stosownie do barw narodowych, symboli i swoistych dla danego kraju atrybutów. Uczniowie dołożyli wszelkich starań by odwiedzający ich sale mogli poczuć zarówno klimat Londynu  jak i bryzy na chorwackiej plaży. Klasa I a wywiązała się z zadania znakomicie i zdobyła I miejsce. W tym roku wybraliśmy się w podróż po Europie i odwiedziliśmy Chorwacje, Maltę, Rumunię, Francje, Hiszpanię, Włochy, Czechy, Portugalię, Wielką Brytanię, Grecję, Niemcy i Austrię. Wybór państw był nieprzypadkowy. Związany był waśnie z wspomnianym wcześniej projektem e-twinning. Ich partnerami w tym projekcie są właśnie koledzy z tych krajów.

Wyjątkową i zaskakująca  atrakcją były warsztaty niemego języka: języka migowego prowadzone przez nauczycielkę ZSP nr 1 w Brzesku panią Ewę Małysę. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach,  aby później z entuzjazmem dzielić się swoją wiedzą wśród kolegów.

W dniu brytyjskim odbył się kiermasz przysmaków z Europy. Można było spróbować portugalskich ciasteczek pasteis de nata, tortu królowej Wiktorii czy tradycyjnych brytyjskich bułeczek typu scons.

Kolejny dzień był dniem  niemieckim. Na stołówce królowały knedle i zupa gulaszowa, na korytarzach rozbrzmiewały utwory niemieckich wykonawców, w stroju uczniów  dostrzec można było kolory flagi niemieckiej , co odważniejsi malowali flagę na policzkach. W tym dniu też odbył się konkurs związany z przysłowiami niemieckimi. Punktem kulminacyjnym dnia były występy uczniów. Prezentowali oni piosenki w języku angielskim, francuskim i niemieckim. Klasa 2c zachwyciła swoim brawurowym wykonaniem piosenki z filmu „Blues Brothers”.

Piątek, kończący II Tydzień języków obcych, był dniem greckim.  Nie zabrakło więc muzyki i potraw charakterystycznych dla tego kraju. Dziękujemy klasie 2d za zaangażowanie! Uczniowie tej klasy przygotowali koszulki z cytatami greckich filozofów - oczywiście w kolorach biało niebieskich. W tym dniu odwiedziły nas także panie które tańczą  w zespole „Comhlan”. Poprowadziły one warsztaty tańców irlandzkich i szkockich dla uczniów. Ponadto odbył się konkurs „101 słów”  testujący znajomość słownictwa i konkurs „Interaktywna wycieczka po Europie”.

Po pięciu dniach nasza podróż po Europie dobiegła końca. Dziękujemy wszystkim,  zarówno uczniom jak i nauczycielom, którzy swoim zaangażowaniem ożywiali obchody tego tygodnia. Do zobaczenia za rok na kolejnej wyprawie!